Podívejte se na videospoty pro pečující
Seznamte se s tím, jakou podporu pečujícím nabízí stát, obce, praktický lékař, poskytovatelé služeb nebo organizace pro pečující a jaké existují weby a telefonní linky zdarma pro seniory a pečující. Videospoty přehlednou a srozumitelnou formou prezentují informace pro ty, kteří již pečují o blízkou osobu, například seniora se sníženou soběstačností nebo člověka se zdravotním postižením, nebo v současnosti řeší, jak takovou péči zajistit.
V prvním videospotu se dozvíte, na koho se obrátit v případě, že pečujete nebo potřebujete zajistit péči o svého blízkého, s čím vám může poradit sociální odbor a jeho pracovníci, s čím vám poradí praktický lékař, jaké můžete využít sociální služby a o jaké sociální dávky lze žádat. Dozvíte se také, na jaké celostátní linky pro pečující lze zdarma volat a jaké existují užitečné weby pro pečující.
První díl: Kam se obrátit (1:52); S čím poradí obecní úřad, sociální odbor (2:15), S čím poradí praktický lékař (4:15), Jaké sociální služby využít a co poskytují (4:47), Sociální dávky, o které lze žádat (9:28), Poradenské celostátní linky zdarma (10:42), Užitečné weby pro pečující (11:53), Co najdete na webu www.mapapece.cz (8:59).
Ve druhém díle se podrobněji dozvíte, o jaké dávky pro osoby se zdravotním postižením a pečující lze požádat na Úřadu práce ČR, jak podat žádost o dávky jako je příspěvek na péči, mobilitu nebo o průkaz osoby se zdravotním postižením nebo jak probíhá řízení o příspěvku na péči. Dozvíte se také, kam se obrátit, pokud potřebujete poradit, jaká máte práva v zaměstnání, jaké existují úlevy a benefity v zaměstnání a na co máte nárok. Připomenuty jsou užitečné weby pro pečující a bezplatné poradenské linky pro seniory a pečující.
Druhý díl: Co nabízí úřad práce (0:43), nemusíte vždy na úřad (1:58), jak probíhá řízení o příspěvku na péči (2:30), o jaké dávky můžete žádat (4:58), jaká máte práva v zaměstnání (6:45) , weby pro pečující (9:36), bezplatné poradenské tel. linky (10:29).
Ve třetím díle jsou představeny organizace a služby pro pečující, krizová a poradenská linka pro seniory a pečující Elpida, zdravotní pomůcky a úpravy bydlení, které zvýší bezpečnost, zkvalitní a usnadní péči. Tipy a rady, jakou podporu a pomoc lze využít, ve videu představují zkušení pracovníci Pečuj doma Diakonie ČCE nebo Alfa Human Services, organizace na podporu rodičů pečujících o děti se zdravotním postižením. Shrnuty jsou dávky a podpora, o které lze žádat, informace, jak a kam podat odvolání proti rozhodnutí o (ne)přiznání sociální dávky, jaké existují weby pro pečující a další zdroje informací.
Třetí díl: Služby a organizace pro pečující (0:53), zdravotní pomůcky a úprava bydlení (1:14), bezplatné poradenské linky pro pečující (3:04), projekt Pečuj doma Diakonie ČCE (3:32), vyhledávač sociálních služeb Pečuj doma (4:10), co je to neformální péče (5:08), podpora rodičů pečujících o děti se zdravotním postižením – Alfa Human Services (6:15), Linka pro seniory a pečující ELPIDA (7:51), bezplatné linky pro pečující a seniory (8:36), dávky a podpora, o které lze žádat (9:04), jak podat odvolání proti rozhodnutí o nepřiznání dávky (9:28), weby pro pečující (10:45).
Všechny díly naleznete na také na youtube. Pod každým dílem (pod videem) naleznete obsah s odkazy na jednotlivé části videa a informace v něm obsažené.
Videospoty „Nejste na to úplně sami“ (Rady a tipy pro pečující, 1. až 3. díl)byly vyrobeny pro Českou společnost pro gerontologii, z.s. v roce 2020. V případě Vašich podnětů nebo doporučení uvítáme, pokud nám napíšete na adresu info@prostari.cz
Informace a odpovědi na Vaše otázky naleznete také v následujících článcích:
- Co hodnotí posudkoví lékaři?
- Jak podat správní žalobu u příspěvku na péči?
- Jak probíhá sociální šetření u příspěvku na péči?
- Jak se odvolat proti rozhodnutí o příspěvku na péči?
- Jak získat dostatečnou dobu pojištění na důchod?
- Jaké dávky a pomůcky mohou využít osoby se zrakovým postižením?
- Jaké jsou podmínky nároku na pohřebné?
- Jaké zdravotnické prostředky pro špatně pohyblivého člověka proplácí pojišťovna?
- Kdo má nárok na parkovací průkaz?
- Kdo má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením?
- Kdo má nárok na příspěvek na mobilitu?
- Kdo může předepsat zdravotnické prostředky pro běžný život v domácnosti?
- Kdy za Vás stát zaplatí zdravotní pojištění?
- Kolik zaplatíte za sociální služby?
- Má praktický lékař povinnost navštívit starého prakticky nepohyblivého pacienta?
- Na co mají nárok osoby se sluchovým postižením?
- Praktická příručka pro pečující o blízkou osobu
- V jaké výši přispívá VZP na sluchadla?
- VZP: Jak je to s nárokem diabetiků na glukometr a diagnostické proužky?
- VZP: Příbuzní nemají v souvislosti s úmrtím blízké osoby žádnou povinnost
- Za jakých podmínek můžeme dostat polohovací lůžko pro nepohyblivého člena rodiny, o kterého chceme pečovat doma?
Videospoty byly zpracovány díky finanční podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“.